Pracę z szydełkiem początkowo mogą wydawać się zbyt skomplikowane, ale gdy już opanujemy oznaczenia i poćwiczymy manualnie z pewnością nie będzie nam to sprawiało większych problemów. Z czasem może okazać się, że staniemy się niewolnikami szydełka, dlatego ostrzegam : szydełkowanie wciąga ! Niby takie “babcine zajęcie”, jednak wraca do łask. Ze względu na fakt , iż lubię “zarażać” pasjami postanowiłam stworzyć coś w rodzaju lekcji, które można spotkać w czasopismach szydełkowych. Reasumując: podstawy szydełkowania są od dziś do Waszej dyspozycji.
Na początek....ŁAŃCUSZEK SZYDEŁKOWY
Dzięki niemu możemy pracować zarówno rzędami jak i stworzyć okrąg, dlatego element ten daje spore możliwości. Lekcje nad łańcuszkiem rozpoczynamy od pętelki początkowej, którą obrazuje na zdjęciach poniżej.
Więcej na:
Etap startowy - Oczko początkowe
#narzut ... Kolejną czynnością jest zrobienie narzutu i stworzenie pierwszego oczka poprzez przeciągnięcie włóczki. W ten oto sposób przerabiamy kolejne oczka łańcuszka.
Oczko początkowe w ukończeniu :)
KONTYNUACJA - Etap tworzenia łańcuszka
Uwaga: Aby wykonać poprawnie łańcuszek pamiętaj o naprężeniu i przytrzymaniu końca lub pewnego odcinka łańcuszka (w zależności od długości). Ważna jest również wielkość oczek, ponieważ w momencie, gdy będą to oczka równe, unikniemy pofalowań na brzegu robótki. Łańcuszek powinien być nieco luźny tak, aby w dalszej pracy szydełko swobodnie wchodziło w poszczególne oczka.
Istnieje kilka sposobów pracy z łańcuszkiem:
Pod górną pętlą
Pod górną pętelką i wybrzuszeniem (bardziej wyrównany sposób)
Pod tylnym wybrzuszeniem
Podczas gdy opanowaliśmy podstawy, czyli tworzenie łańcuszka, możemy przejść do najważniejszych oznaczeń. Istotne terminy do opanowania:
oczko ścisłe
półsłupek, półsłupek podwójny
słupek, słupek podwójny
Przyjrzyjmy się bliżej tym terminom. :)
OCZKO ZWROTNE
Element istotny przy tworzeniu kolejnych rzędów, czasem okręgów z racji tego, iż stanowi ich wysokość. Zaczynając nowy rząd musimy dodać kilka oczek zwrotnych, aby wprowadzić dany ścieg na wyższy poziom. Liczba oczek zwrotnych zależy od wybranego ściegu, tak więc poniżej znajduje się mała ściąga dla podstawowych elementów robótki:
półsłupek = 1 oczko zwrotne
półsłupek podwójny = 2 oczka zwrotne
słupek = 3 oczka zwrotne
słupek podwójny = 4 oczka zwrotne
OCZKO ŚCISŁE
OCZKO ŚCISŁE - potrzebne jest przy łączeniu oczek i przenoszeniu szydełka wraz z włóczką bez zmiany wysokości w danym rzędzie robótki. Wygląda to mniej więcej tak:
PÓŁSŁUPEK
PÓŁSŁUPEK - najprostszy ze ściegów robótki, zalecany początkującym. Zanim zaczniemy wytwarzać półsłupki, dodajemy do naszego łańcuszka jedno dodatkowe oczko, stanowiące wysokość dla naszego rzędu półsłupków.
PÓŁSŁUPEK PODWÓJNY
PÓŁSŁUPEK PODWÓJNY - ścieg z takich półsłupków jest wyższy od tego ze zwykłymi półsłupkami, natomiast niższy od ściegu słupkowego. Półsłupek podwójny wykonujemy przeciągając włóczkę przez trzy pętelki ( w półsłupku zwykłym włóczkę przeciągaliśmy przez dwie pętelki). Przy wrabianiu takiego półsłupka w łańcuszek podstawowy, dodajemy jedno oczko łańcuszka. Teraz wsuwamy szydełko w trzecie oczko do szydełka, a pierwsze dwa utworzą pierwsze oczko półsłupka podwójnego.
SŁUPEK
SŁUPEK – luźniejszy ścieg w porównaniu ze ściegiem półsłupkowym. Zanim zaczniemy robić słupki dodajemy do ilości oczek łańcuszka dwa dodatkowe oczka, w rezultacie uzyskujemy wymaganą wysokość robótki. Pierwszy słupek wrabia się w czwarte oczko łańcuszka od szydełka dlatego, że te trzy pierwsze oczka tworzą pierwszy słupek. Na koniec rzędu wykonujemy 3 oczka łańcuszka (tzw. oczka zwrotne) i obracamy robótkę.
SŁUPEK PODWÓJNY
SŁUPEK PODWÓJNY - wyższy od ściegu słupkowego. Powstaje podczas dwukrotnego narzutu włóczki na szydełko. Słupek ten wrabiamy w łańcuszek podstawowy dodając trzy dodatkowe oczka i wbijając się szydełkiem w piąte oczko łańcuszka , a co za tym idzie pierwsze cztery oczka będą pierwszym słupkiem podwójnym. Na koniec rzędu robimy 4 oczka łańcuszka (oczka zwrotne) i odwracamy robótkę.
Sposoby szydełkowania
Wspominałam już, że szydełkuje się rzędami lub okrężnie, ale pora pokazać jak tworzyć robótkę poprzez okrążenia. Istnieją dwie metody takiej pracy:
za pomocą łańcuszka – wykonujemy łańcuszek z kilku oczek i łączymy go w okrąg lub wykonujemy okrąg w 1 oczku łańcuszka.
za pomocą magicznego pierścienia - na kilku pętlach włóczki (lub na jednej pętli) przerabiamy oczka dookoła, po czym zaciskamy pętlę i przechodzimy do kolejnych okrążeń (jest to metoda ściślejsza);
SPOSOBY SZYDEŁKOWANIA
Wspominałam już, że szydełkuje się rzędami lub okrężnie, pora więc pokazać jak tworzyć robótkę poprzez okrążenia. Istnieją dwie metody takiej pracy:
za pomocą łańcuszka - wykonujemy łańcuszek z kilku oczek i łączymy go w okrąg lub wykonujemy okrąg w 1 oczku łańcuszka.
za pomocą magicznego pierścienia - na kilku pętlach włóczki (lub na jednej pętli) przerabiamy oczka dookoła, po czym zaciskamy pętlę i przechodzimy do kolejnych okrążeń (jest to metoda ściślejsza);
Ustawienia posta
Comments